Mamak Hymenektomi

Hymenektomi kızlık zarının çıkarılması işlemidir. Bu tür operasyonlar gerekli olduğu zamanlarda yapılır. Mamak hymenektomi operasyonları kızlık zarının sorunlu olduğu zamanlarda uygulanır.

Bazı kızlık zarı türleri cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine neden olur. Yüksek kenarlı, kalın bir yapıya sahip olan ve kalbur bir yapıda olan kızlık zarlarında bu durum daha belirgindir. Birçok evli çift bu durumdan yakınır ve çözüm yolları arar. Bu yüzden bu yapıda olan kızlık zarları küçük bir operasyonla alınır.

Kızlık zarının operasyonla çıkartılması işlemine Hymenektomi adı verilir. Kızlık zarının yapısı birçok durumda Vajinismus hastalığına neden olur. Cinsel birleşmenin ani ve zorlama şeklinde olması ve kızlık zarının yapısının cinsel birleşmelerde sorun yaratması gibi nedenler çoğu zaman Vajinismus hastalığının da başlangıcını teşkil eder.

Mamak Hymenektomi – Operasyonlar Nasıl Yapılır?

Bu tür operasyonlar genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Eğer kişide ameliyat korkusu varsa genel anestezi de tercih edilebilir. Eğer kişinin genel anestezi almasına engel bir durum yoksa genel anestezi kullanılabilir. Mamak hymenektomi operasyonları genel olarak 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez.

Operasyonda sorun olan kızlık zarı kesilerek vajina duvarından ayrılır. Operasyondan sonra kişi günlük yaşamına dönebilir. Eğer operasyon genel anestezi altında yapılmışsa bir gün boyunca dinlenmek daha iyi olacaktır. Operasyonun herhangi bir riski bulunmaz.

Operasyondan yaklaşık olarak 20–25 gün sonrasında cinsel birleşme gerçekleşebilir. Operasyonda kesilen yere özel dikişler atılır. Bu dikişlerin vücut ile kaynama ve yok olma süresi yaklaşık olarak bir aydır.

Bazı durumlarda operasyondan sonra hafif ağrı ve sancı durumu olabilir.

Kalın kenarlı, kalbur bir yapıya sahip olan, girintili kenarlara sahip olan zar türlerinde genelde bu tür operasyonlar gerçekleştirilir. Ancak bazı durumlarda bu sınıfa girmeyen zar türlerinin alınması için de başvuru yapanlar olabilir. Bu tamamen cinsel tercih ile ilgili bir durumdur.

Hymenektomi operasyonlarını, uzman jinekologlar ve kadın doğum uzmanları gerçekleştirir. Daha doğrusu bu tür operasyonları yapmaya yetkilidirler. Operasyondan sonra enfeksiyon riskine karşı kişilere antibiyotik verilebilir. Uzman jinekologlar ve kadın doğum uzmanları operasyonun başarısını kalıcı olarak sağlayabilmek için kişilere bazı tavsiyelerde bulunur.

Bu tavsiyelerin tam anlamı ile yerine getirilmesi gerekir. Ayrıca bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması sağlıklı olacaktır. İç çamaşırların sık bir şekilde değiştirilmesi ve pamuklu bir yapıda olması da önemlidir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *