Kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır. Genel olarak vajina ile follop tüpünün kesiştiği yerdeki delikte bulunur ve bu delikte az bir açıklık kalacak şekilde konumlanır. Akyurt kızlık zarı yapısı tamamen kapalı olan türlerde vardır. Bu durum milyonda bir görülür ve genelde ilk kez adet kanaması olduğunda ortaya çıkar.

Kızlık zarı ortasında bulunan delik, vajinal akıntıların ve kanamanın geçişine izin verecek yapıdadır. Kadınlarda zarın esnekliği ve üzerinde bulunan damarlı yapı farklıdır. Bazı kadınlarda kılcal damar yapısı zayıftır. Bazı kadınlarda ise kılcal damar yapısı oldukça kalın ve büyüktür. Kanama miktarı da damar yapısına bağlı olarak değişir.

Bazı kızlık zarı türlerinde kanama miktarı daha fazla olur. Bazılarında ise çok küçük miktarlarda gerçekleşir ve hatta vajina içerisinde bile kalabilir. Ancak adet kanaması ile birlikte dışarı atılabilir.

Akyurt Kızlık Zarı – Kızlık Zarı Türleri ve Yapıları

Kızlık zarı türleri ile zar yapısı birbirinden farklı bir görüntü sergiler. Bazı kadınlarda kalın kenarlı ve girintili zar yapısı mevcuttur. Vajina duvarı ile bir bütün olan zar yapısı, yırtıldığı zaman saat yönünde bir yırtılma sergiler. Akyurt kızlık zarı isimlendirilmesi zarın türüne ve yapısına göre olur.

Delikli ve kalbur bir yapıda olan kızlık zarlarında yırtılma meydana geldiğinde aşırı kanama durumu görülebilir. Tıpkı bir ağ şeklini andıran yapısı ile cinsel birleşmenin neredeyse imkansız olduğu bir zar yapısıdır.

Bazı zar yapıları neredeyse vajina duvarı ile birliktedir ve fark edilmez. Aslında bu esnek yapılarından kaynaklanan bir durumdur. Bu tür bir zar yapısı kolay bir şekilde yırtılmaz. Bu yüzden cinsel birleşmelerde bu zar yapısına sahip olan kadınlar hala bakire sayılabilir. Bu tür bir zar yapısı ancak, doğum ya da kürtaj durumlarında yırtılır. Yırtıldıklarında ise çok az bir miktar kanama meydana gelir.

Akyurt kızlık zarı

Akyurt kızlık zarı

Yapı itibari ile kızlık zarı yırtıldıktan sonra kendisini tamir eden bir yapıya sahip değildir. Bir kere yırtıldıktan sonra kendisini onaramaz. Ancak cerrahi operasyonlar ile dikilebilir. Dikilebilmesi için de zar dokusunun hasar görmüş olmaması gerekir. Bazı zar yırtıkları dikilemeyecek durumdadır.

Kızlık zarı vajina dış kısmından yaklaşık olarak 1,5-2 cm içeridedir. Bazı kilolu kadınlarda vücudun baskısından dolayı daha içerilerde de olabilir.

Anüler kızlık zarı türü kadınlar arasında en çok görülen bir türdür. Ortasındaki delik halka şeklindedir. Kadınların %80’inde bu zar türü görülür.

Bazı zar türlerinde küçük ve doğal çentikler bulunur. Kadınların genel olarak %20’sinde bu türde bir zar yapısı görülebilir. Doğuştan kaynaklandığı için bekaret raporlarında bu durum özellikle belirtilir.

Zar yapısı mukavemet durumuna göre ve kalınlığına göre sınıflandırılır. Bazı zar türleri çok ince yapıdadır ve tıpkı tül gibidir. Bazıları ise çok kalın bir yapıya sahiptir. Bazıları çok esnektir ve bazılarının esnek bir yapısı yoktur.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *