Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl YapılırKalıcı Kızlık zarı dikimi uzun vadede onarım işlemidir. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Flep yöntemi olarak da adlandırılan bu yöntemde, mikro cerrahi yöntemi uygulanır. Kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranlar, yöntemden yüksek oranda memnundurlar.

Uzman bir jinekolog ya da kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığında, etkili bir yöntemdir. Flep bir tür doku kaydırma işlemidir. Bu yöntemde kızlık zarı değil, kızlık zarının gerisindeki duvar dikilir.

Vajinanın arka duvarında bulunan dokular kaldırılır ve üst duvara tutturulur. Bir tür asılma işlemi yapılır da denilebilir. Vajina girişinde bulunan dokuların kaydırılması, vajinanın yan duvarlarında da yapılabilir. Böylelikle penis vajina içerisine girdiğinde bu duvarda delik açacak ve kanama gerçekleşecektir. Bu yöntem ile bir anlamda kızlık zarının bozulma anındaki kanama taklit edilir.

Kişinin durumuna veya isteğine göre lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılır. Genelde lokal anestezi altında 10–15 dakikalık bir operasyonla işlem yapılır. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi yaptıranlar ameliyatın sorunsuz geçtiğini belirtirler. Eğer Flep yöntemi ile birlikte vajina daraltma işlemi de yapılacaksa işleme bir 20 dakika daha eklenir.

Yöntemin herhangi bir riski bulunmaz. Uzman bir jinekolog tarafından yapıldığında, kanama ya da enfeksiyon riski yaşanmaz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Yapılacaklar

Genelde Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı tamiri işlemleri anlaşılmaz. Ancak uzman bir jinekolog muayenesinde anlaşılabilir.

İşlemden sonra kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar olacaktır. Kişinin ilk haftalarda ağır şeyler kaldırmaması, vajinayı aşırı germemesi gerekebilir. İşlemden sonra kişi günlük yaşantısına dönebilir. Ancak jinekoloğun verdiği ilaçları kullanması ve ilk gün dinlenmesi tavsiye edilir.

Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonraki ilk haftalarda havuza ya da denize girilmemesi gerekir. Kişinin operasyonunu riske atacak, ağır spor aktivitelerinden kaçınması gerekir. Vajina bölgesinin işlemden sonra kuru tutulması gerekir. Ayrıca doktorun tarif edeceği pansuman şeklini de kişinin kendisinin bir hafta boyunca uygulaması gerekir.

İlk haftadan sonra doktor kontrolüne gelinmesi ve operasyonun durumunun kontrol ettirilmesi gerekir.

Günümüzde Flep yöntemi Lazer yardımı ile de yapılabilir. Ancak uygulanacak yöntem ne olursa olsun, uzman ve deneyimli jinekolog tarafından yapılması gerekir.