Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılır

Ülkemizde ve yurt dışında yapılan Kızlık zarı onarımı operasyonlarının yaptırılma nedenleri farklıdır. Ülkemizde genellikle sosyal ve toplumsal baskılardan kaynaklı yaptırılır. Kızlık zarı onarımı operasyonları günümüzde geliştirilen tekniklerle başarı ile yerine getirilir. Kızlık Zarı Onarımı Cinsel ilişki sonrası ilk 72 saatte sadece seçilmiş uygun vakalara yapılabilen bir onarım türüdür. Kızlık zarı onarımı bir anlamda kızlık zarının dikimi olarak da düşünülebilir.

Kızlık Zarı Onarım Türleri

Himenoplasti kızlık zarının dikilmesi işlemidir. Bozulmuş olan kızlık zarı yapısı bu işlem ile eski haline döndürülemese bile tamir edilebilir. Genel olarak acil olarak yapılan geçici kızlık zarı tamiri işlemlerinde kızlık zarına atılan dikişler bir haftadan sonra zar bölgesinde bulunan mikroorganizmalar tarafından enfekte edilebilir. Bu yüzden geçici kızlık zarı operasyonlarından sonra bir hafta içerisinde zarın cinsel birleşme ile yırtılması tavsiye edilir.

Flep yöntemi ile yapılan operasyonlarda bir anlamda kızlık zarı onarım işidir. Ancak yöntemin farklı, vajina duvarından alınan dokularla adeta yeni bir kızlık zarı duvarı yapmaktır. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen yöntem budur. Bu teknik evlenmeden yıllar öncesine kadar da tercih edilebilir. Kızlık zarı dikimi Lazer ve Flep yöntemi birleştirilerek de yapılabilir.

Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonun lokal ya da genel anestezi altında yapılmasına, uzman doktor karar verir ve hastanın durumu göz önünde bulundurulur. Kalıcı ve geçici kızlık zarı onarımı operasyonları steril bir ortamda gerçekleştirilir.

Geçici ve kalıcı kızlık zarı operasyonlarından sonra kişiye enfeksiyon kapma riskine karşı antibiyotikler verilir. Ayrıca operasyon sonrasında oluşabilecek ağrı ve sızılara karşı küçük dozlarda ağrı kesiciler verilir. Operasyondan bir hafta sonrasına kadar cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir.

Operasyondan sonra kişi anestezinin etkisinden arındırılır ve dinlendirilir. Operasyondan sonra kişinin iç çamaşırlarını sıklıkla değiştirmesi gerekir. Himenoplasti, geçici ve kalıcı operasyonlardan 1 saat sonra kişi taburcu edilir.

Operasyondan bir hafta sonrasında kişinin doktora muayene olması gerekir. Muayene işleminden sonra operasyonun başarısı tescillenmiş olunur.

Uzman bir jinekolog ya da kadın doğum uzmanının elinde işlem son derece güvenlidir. Sağlık için işin ehli olmayan kişilere bu operasyonlar yaptırılmamalıdır. Bu konuda iyi araştırma yapılması gerekir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *