Cinsel birleşmelerde nadir yaşanan durumlardan bir tanesidir. Ön sevişmede olmadan yapılan cinsel birleşmelerde, kızlık zarının yapısına göre değişen coit yırtıkları oluşabilir. Bala kızlık zarı türlerinden bazılarında coit yırtıklarının oluşması biraz daha fazla olabilir.

Aslında ön sevişme yapılmadan oluşan yırtıklardan bir tanesidir. Bazı durumlarda Perine yırtılması adı verilen bir durumda yaşanabilir. Perine yırtılması vajina sıvısının yeterli olarak salgılanmadığı durumlarda cinsel birleşme yaşanması sonucunda oluşur. Erkek partnerin bu konuda duyarlı olması gerekir. Öncelikle cinsel birleşme yaşanmadan önce kadının hazır hale gelmesi gerekir.

Ön sevişme ile bu sağlanabilir. Ön sevişme sırasında söylenecek sözlerin ve yapılacak hareketlerin de önemi vardır. Cinsel birleşmeden önce yapılan bir takım faaliyetler sonucunda vajen bölgesinde yeterli derecede ıslaklığın oluşması sağlanabilir. Bu durumda cinsel birleşme daha kolay olacaktır.

Ayrıca cinsel birleşmeye engel olabilecek türde bir kızlık zarı yapısı söz konusu ise yırtılma ya da kanama olmadan kadın tarafından erkenden uyarı sağlanabilecektir. Böyle bir durumda kadın istemsiz olarak kendisini aşırı derecede kasar ve penisin girişini engeller.

Bala kızlık zarı – Coit ve diğer yırtıklar nasıl oluşur?

Yırtıkların oluşması aşırı zorlama yoluyladır. Zar yapısı da bu durumda etkilidir. Bazı zar türleri aşırı zorlamada coit yırtığı oluşturmaya oldukça müsaittir. Bala kızlık zarı türleri arasında bulunan kalın kenarlı ve girintili bir yapıya sahip kızlık zarı türleri bunlardandır. Ayrıca delikli yapıya sahip olan kızlık zarı türlerinde de coit yırtığı oluşma riski fazladır.

Ön sevişme yapılmaması durumunda yeterli vajinal ıslaklığın sağlanamaması,  sert yırtıkların oluşmasına neden olur. Coit yırtığında kızlık zarı ile birlikte vajina duvarının da bir kısmının yırtılması söz konusudur. Yırtık oluştuğu zaman aşırı kanama ve sancı söz konusudur. Bu tür yırtıkların hemen hemen hepsine yakını acilde müdahale ile sonuçlanır. Yırtılan yere dikiş atılarak tamir edilir.

Bala kızlık zarı

Bala kızlık zarı

Böyle yırtıklarda en altı hafta kadar cinsel birleşmenin olmaması gerekir. Diğer yırtıklar ise aslında küçük sıyrıklar diye tabir edebileceğimiz ve vajina duvarında meydana gelen yırtıklardır. Bu şekilde oluşan yırtıklarda küçük kanamalar görülür.

Yırtıkların Oluşmaması için Yapılması Gerekenler

Cinsel birleşmenin yavaş bir tempoda yapılması gerekir. Ani ve sert cinsel birleşmelerde yırtık ihtimalleri daha yüksektir. Cinsel birleşmeden önce gerekli vajinal ıslaklığın sağlanması gerekir. Eğer cinsel partnerde penis girişinde ağrı ve sancı söz konusu ise cinsel birleşme gerçekleşmemelidir.

Eğer mümkünse önceden bazı masaj hareketleri ile istenen ortam sağlanmalıdır. Zar türü kalın ya da girintili kenara sahip bir yapıda ise cinsel birleşme ertelenmeli, uzman bir jinekologdan yardım alınmalıdır. Zar yapısı bu türde olanlar genelde küçük bir operasyonla alınır. Böylelikle cinsel birleşme daha rahat ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *