Kızlık Zarı Muayenesi

Birçok kadın kızlık zarının dışarıdan görülebileceğini zannederek, elle muayene etmeye çalışır ve bu iş için bir ayna kullanır. Kızlık zarı muayenesi elle yapılamaz ve ayna yardımı ile görülemez. Kızlık zarı vajinanın girişinden itibaren 2-3 cm içeride yer alır. Kilolu bayanlarda ise yağ dokusunun kalınlığından dolayı kızlık zarı daha derinlerdedir ve 4-5 cm içeride kalır.

Vajina içerisindeki alt ve üst duvarların birbirine komşu olmasından dolayı ise vajinanın iç kısmında ve girişte yer alan zar dokusunu incelemek imkansız bir hal alır.

Kızlık Zarı Muayenesi Yapan Doktorlar

Yukarıda sayılan tüm bu nedenlerden dolayı, kızlık zarı muayenesi ancak uzman jinekologlar ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Kızlık zarının yırtılmasından şüphelenildiği durumlarda uzman bir jinekoloğa muayeneye gidilmelidir.

Genelde kaza sonucunda ya da vajen bölgesine alınan darbelerden dolayı kızlık zarı yırtılabilir. Normal olarak cinsel birleşmede yırtılması beklenen kızlık zarı, bacakların aşırı derecede ayrılması sonucunda da yırtılabilir.

Kızlık zarının yapısından dolayı, bazı zar dokularında kanama meydana gelmeyebilir. Kanamanın meydana geldiği durumlardan bazıları da diğer kanama türlerini işaret ediyor olabilir. Adet kanamaları ve vajina duvarındaki tahrişlerden kaynaklanan kanamalar bazı durumlarda, zar yırtılması olarak yorumlanabilir.

Zarın yırtılması durumu ya da ne zaman yırtıldığı gibi bilgiler ancak kapsamlı bir muayene sonucunda ortaya çıkar. Bir haftadan daha uzun bir süre oluşan yırtıkların neden oluştuğu anlaşılamayabilir.

Uzman jinekologlar ya da kadın doğum uzmanları tarafından yapılan muayeneler, ağrısız ve acısız olarak gerçekleşir. Elle yapılan muayenelerde, gazlı bez yardımı ile dış dudaklar kenara çekilir ve zarın yapısı incelenir.

Tıbbi cihazlar ile yapılan yöntemde ise “koloskopik inceleme” adı verilen bir yöntem kullanılır. Bu yöntemde Koloskopi cihazı ile rahim ağzı ve genital organlar mikroskop yardımı ile büyütülür ve net bir görüntü ile incelenmesi sağlanır.

Kan testi, ultrason, MR ya da Bilgisayarlı Tomografi yöntemleri ile kızlık zarı muayenesi yapılmaz ve yırtık olup olmadığı bu yöntemlerle tespit edilemez.

Uzman jinekologlar, kadın doğum uzmanları ve adli tabip doktorları zar muayenesi yapmaya yetkilidirler. Kişinin ya da ailesinin rızası olmadan muayene yapılmaz. Muayene yapılabilmesi için kişinin yazılı izni gerekir. Eğer kişi 18 yaşından küçük ise ailesinin yazılı izninin alınması gerekir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *