Güdül Kızlık Zarı ve Hamilelik

Birçok kişi kızlık zarı bozulmadan kadının hamile kalamayacağını zanneder. Ancak durum öyle değildir. Güdül kızlık zarı ve hamilelik arasında yakın bir ilişki vardır. Kızlık zarı bozulmadan da kadınların hamile kalması mümkündür. Bu durumun nasıl olduğunu anlayabilmek için spermin yapısına bir göz atmak gerekir.

Erkeklerde testislerde üretilen üreme hücresidir. Canlı bir yapıya sahiptir. Sağlıklı bir erkekte ortalama olarak 100–200 milyon civarında sperm bulunur. Kadınlardaki yumurtayı dölleme özelliğine sahiptir.

Sperm hücreleri; kafa, gövde ve kuyruktan oluşur. Kafa kısmında erkeğin kalıtsal özelliği ile ilgili bilgiler bulunur. Ayrıca bu kısımda 23 adet kromozom bulunur. X ve Y kromozomları cinsiyeti belirleme özelliği sergiler. Gövde kısmı sperm hücrelerine hareket özelliği sağlar ve aynı zamanda enerji verir. Kuyruk kısmı ise hücrelerin manevra yapabilmesine olanak tanır ve aynı zamanda hücrenin hızını belirler. Normal bir sperm hücresi dakikada 3 mm kadar bir hızla ilerleyebilir.

Cinsel birleşmelerde canlı sperm hücreleri, vajina dış kısmına bulaşsa bile hareket kabiliyetini kaybetmez. Vajina içlerine doğru yürür ve rahime kadar ulaşabilir. Aynı durum kızlık zarının üzerine bulaşan spermler için de geçerlidir. Bu yüzden kızlık zarı bozulmasa bile sperm hücreleri rahme ulaştığında hamilelik durumu gözlenebilir.

Güdül Kızlık Zarı ve Hamilelik – Hamile Kalınması Durumları

Görüldüğü gibi kızlık zarı bozulmadan da hamile kalınma durumları görülebilir. Bazı kızlık zarı yapılarında zaten cinsel birleşme olsa bile yırtılma durumları görülmeyebilir. Özellikle esnek yapıya sahip olan kızlık zarlarında bu durum görülebilir. Güdül kızlık zarı ve hamilelik ilişkisine bu yönden bakabiliriz.

Birçok kızlık zarı türü vajina girişinde bir bariyer gibi dursa da ortasında bulunan delik sayesinde, vajinal akıntıların ve adet kanının geçişine imkan tanır. Aynı durum vajina içerisine girebilecek sıvılar içinde geçerlidir. Özellikle sperm geçişlerinin bu deliklerden kolayca olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Cinsel birleşme olmadan sürtünme yolu ile yaşanan ilişkilerde de spermin vajina dışına ya da çevresine bulaşması risk teşkil eder.

Hamilelik durumlarından korunmanın en iyi yolu önlem almaktır. Özellikle cinsel birleşmelerde birçok durumu riske atmak yerine korunma yoluna gitmek daha iyi olacaktır. Ayrıca özellikle günümüzde giderek artış gösteren cinsel hastalıkların önlenmesinde de koruma giderek önem kazanmaya başlar.

Aslında evlilik dışı ilişkilerden ya da çok partnerlik durumlarından uzak kalınması daha iyi olacaktır. Cinsel ilişkilerde birden fazla partnerin bulunması hastalık riskini de artırıcı bir özelliğe sahiptir. Ayrıca hamile kalınma riskini de artırır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *