Ayaş Bakirelik Kavramı

Bekaret kavramı kısaca erkeğin ya da kadının daha öncesinden cinsel birliktelik yaşamadığı olarak tanımlanabilir. Ayaş bakirelik kavramı ancak birçok toplumda yalnızca kadının daha öncesinden cinsel birleşme yaşamadığı şeklinde algılanır.

Bakireliğin toplumlarda yalnızca kadın üzerinden yürütülmesinin en önemli nedeni ise kızlık zarıdır. Kızlık zarının yırtılması ya da bozulması durumunda, kadınların bakireliğinin kaybedildiği düşünülür. Daha doğrusu kadının daha öncesinden cinsel birleşme yaşadığı yönünde bir kanı oluşur.

Ancak bu doğru bir kanı değildir. Kızlık zarı yalnızca cinsel birleşme sırasında yırtılmaz. Bazı nedenlerden dolayı da zar yapısı bütünlüğünü yitirebilir. Bazı durumlarda ise zar yapısı bozulmaz ya da yırtılmaz meydana gelmez. Bu yüzden kanama görülmeyebilir.

Bakirelik kavramının çok dar bir alana hapsedilmesinden dolayı, birçok toplumda erkeğin sınırsız bir şekilde cinselliği yaşaması ancak kadının evliliğe kadar cinsel yaşamdan uzak kalması gibi bir kanı oluşur. Aslında bekaret kavramının özüne inecek olursak, erkeğinde evlilik öncesinde cinsel birliktelik yaşamaması gerekir. Bakirelik kavramı tamamen beyinde biten bir durumdur ve her iki cins içinde geçerlidir.

Ayaş bakirelik kavramı

Ayaş bakirelik kavramı

Kızlık zarının durumundan dolayı bakirelik testi birçok kadının adeta kabusu haline gelir. Özellikle 18 yaşına gelmemiş kişiler için bu durum çoğunlukla psikolojik bir yıkımdır. Zar yapısı kaza sonucunda bozulsa bile kişi bu durumu ailesine açıklayamaz.

Ayaş Bakirelik Kavramı – Jinekolojik Muayenenin Psikolojik Etkileri

Fizyolojik olarak kısa süren ve basit bir şekilde yapılan jinekolojik muayene, yalnızca bekaret kontrolünü değil diğer kadınsal hastalıkların da belirlenmesini ifade eder. Ayaş bakirelik kavramı jinekolojik muayenelerde daha fazla önem kazanır.

Kadınların birçoğu durumlarından şüphelendiklerinden dolayı, muayene olmak isteyebilirler. Aslında bu durum kadınlar için psikolojik yönden en hafif olanıdır. Evliliklerde kanama olmaması durumunda eş tarafından talep edilen muayenelerde sıkıntı başlar. Kadın böyle bir muayeneyi kabul etmeyebilir. Ancak üzerindeki yoğun psikolojik baskıdan dolayı buna mecbur kalabilir.

Kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır. Bazı kadınlarda esnek yapıda olan kızlık zarı yapısı cinsel birleşmelerde yırtılmaz ve kanama meydana gelmez. Bu durum muayenede kolaylıkla tespit edilebilir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı yapısı cinsel birleşmenin gerçekleşmesini imkansız hale getirir. Böyle durumlarda muayenede tespit edilmesinin yanı sıra, küçük bir operasyonla kızlık zarının alınması gerekebilir.

Jinekolojik bir masada uzman jinekolog tarafından yapılan muayenede, labius minus denilen vajina dış dudakları iki tarafa açılarak, zar muayenesi yapılır. Basitçe kızlık zarı ya da bekaret muayenesi bu şekilde yapılır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *