Kızlık zarı çeşitli nedenlerden dolayı bozulur. Yırtılma durumu zar yapısına ve vajen bölgesinde oluşabilecek darbelere göre değişkenlik gösterir. Kalecik kızlık zarı yırtılma nedenlerini aşağıda ayrıntılı bir şekilde sıralayacağız.

Halk arasında tabir edilen kızlık zarının patlaması diye bir durum söz konusu değildir. Zar yapısı yırtılarak bütünlüğü bozulur. Bunun çeşitli nedenleri vardır.

Cinsel birleşmelerde zar yapısı penisin vajina içerisine girmesi ile birlikte bozulur. Bazı zar yapılarında bozulma meydana gelmeyebilir. Bazılarında ise derin yırtıklar oluşabilir. Yırtılmanın oluşması genelde uzman jinekologlar tarafından saat yönü kavramı ile tespit edilir.

Vajina içerisine yabancı cisim sokulması durumunda da zar yapısının bozulmasından söz edilebilir. Ancak esnek zar türlerinde bu durum yaşanmaz. Vajina içerisine parmak ya da sert bir cisim sokulması durumunda zar yapısı bozulabilir.

Kalecik kızlık zarı

Kalecik kızlık zarı

Vajen bölgesine gelebilecek sert darbelerden dolayı da zar yapısı bozulabilir. Bu durum en çok at biniciliği ile uğraşan kadınlarda görülür. At üzerinde yaşanan aşırı sarsıntılar sonucunda, zar yapısı bozulabilir. Bacakların aşırı derecede açılması ile birlikte de zar yapısı bozulabilir. Bu duruma pek sık rastlanmaz. Özellikle uzak doğu sporu ile uğraşan genç kızlarda bu durum görülebilir.

Yüksek bir yerden düşme ya da trafik kazalarında da vajen bölgesine darbe gelmesi durumunda zar yapısında bozulma görülebilir.

Kalecik kızlık zarı – Zar Yırtılmasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir nedenle kızlık zarının yırtılması sonucunda kanama durumları oluşabilir. Ancak aşırı derecede oluşan kanamalarda müdahale gereken durumlar vardır. Kalecik kızlık zarı yırtılmasında aşırı kanama görülmesi, zar yapısına bağlıdır.

Kalın kenarlı ya da girintili yapıya sahip olan zarlarda yırtılma sonucu aşırı kanama meydana gelebilir. Aynı durum delikli yapıda olan kızlık zarları için de geçerlidir.

Aşırı kanama durumlarında hemen kişi acile götürülmelidir. Acilde aşırı kanaması olan kişiye müdahale edilir ve kanaması durdurulur. Aşırı kanama durumları coit yırtıklarına işaret edebilir.

Bazı durumlarda kızlık zarı zedelenir ve hafif kanamalar görülebilir. Bu durumda kızlık zarı yırtılmamıştır sadece zarar görmüştür. Yani kişi hala bakiredir. Zedelenme durumu jinekolojik muayene ile belirlenebilir.

Sert bir cisim sokulmadığı sürece, kızlık zarı sürtünme ya da mastürbasyon yolu ile yırtılmaz. Dışarıdan yapılan masajlarda da durum aynıdır.

Cinsel rüyalar sonucunda oluşan rahim kasılmalarında da zar yapısının bozulması söz konusu değildir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *