Kızlık zarı muayenesinin yapılmasının ya da yaptırılmasının birçok nedeni vardır. Çubuk kızlık zarı muayenesi, ilk gecede normal bir şekilde ilişkiye girildiği halde kanama olmaması durumunda yaptırılabilir. Muayene kişi ya da eşi tarafından talep edilebilir. Ancak kişinin mutlaka yazılı izni olması gerekir.

Birçok toplumda evlilik öncesinde kızlık zarı muayenesi kişi ya da ailesi tarafından talep edilip yaptırılabilir. Daha önceden hiçbir şekilde cinsel deneyimi olmayan kişiler bile bu talepte bulunabilir.

Evlilik dışı cinsel birleşmelerde kadın muayene isteğinde bulunabilir. Zar yapısının bozulup bozulmadığı ile ilgili emin olmak için muayene yaptırabilir.

Küçük yaşlarda genital bölgesinde travma oluşanlar da daha sonra muayene isteğinde bulunabilir. Özellikle travma sonrasında vajina bölgesinden gelen kanamalarda şüphe doğar.

Evlenen ancak ilk gecesinde cinsel birleşme ile ilgili sorun yaşayan kadınlar da muayene isteğinde bulunabilir. Muayene talebi eşten de gelebilir.

Adli vakalarda kişi adına muayene mahkeme kararı ile yaptırılabilir.

Çubuk Kızlık Zarı Muayenesi – Muayene Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi basit bir prosedürleri kapsar. Muayene özel olarak tasarlanmış bir masada yapılır. Çubuk kızlık zarı muayenesi uzman jinekoloğun vajina dışında bulan dış dudakları yan tarafa çekmesi ile yapılır. Böylelikle zar yapısı daha rahat bir şekilde görülebilir. Uzman jinekolog eğer zar yapısında bir yırtık varsa, bu durumu saat yönü kavramı ile tespit etmeye çalışır.

Zar yırtıklarının üzerinden bir hafta gibi bir zaman geçmiş ise yırtığın oluşma zamanının tespiti imkansızdır.

Çubuk kızlık zarı muayenesi

Çubuk kızlık zarı muayenesi

Muayene için kişinin öncelikle yazılı izni alınır. Eğer kişi 18 yaşından küçük ise ailesinin yazılı izni gerekir. Bunun için hazırlanmış onay formu kişiye ya da ailesine doldurtulur ve imzalatılır. Genel olarak 18 yaş üstü kişilerin ailesi ile birlikte muayene yaptırması, birçok soruna neden olur.

Kızlık zarı muayenesini yaptırmak kanuni bir zorunluluk değildir. Eğer uzman jinekolog isterse bu talebi reddedebilir.

Eğer ortada bir suç unsuru var ise savcılık şikayetinden sonra, adli yetkililerin görevlendireceği uzman bir hekim vasıtası ile muayene yaptırılması zorunludur. Bu durumun sonucunda bir rapor düzenlenir ve gerekli olan adli birimlere iletilir.

Fizyolojik olarak kızlık zarı muayenesi kolay olmasına karşın, psikolojik olarak birçok kişi için zor bir durumdur. Genelde kişiler tek başlarına muayene talebinde bulunurlar. 18 yaşından küçük olan ve ailesi ile birlikte muayeneye gelen kişiler için durum daha zordur.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *