Vajinal kanamalardan bir tanesi de kızlık zarının yırtılmasıdır. Oluşan yırtık sonucunda normal türde olan kızlık zarlarında, çok az bir kanama miktarı meydana gelir. Elmadağ vajinal kanamalar oldukça çeşitlidir ve kanama türünü belirleyebilmek için uzman bir jinekolog muayenesi şarttır. Ancak bazı belirtilerin bilinmesi en azından acil olarak müdahalelerde faydalı olabilir.

Adet kanamaları normal periyotlarda gerçekleşen ve her kadında ayın belli dönemlerinde oluşan bir kanama türüdür. Adet kanaması dışında meydana gelen kanama türlerinde bazıları anormal şekilde gerçekleşebilir. Nokta ya da küçük lekeler şeklinde görülen kanamalar eğer hiçbir cinsel aktivite gerçekleşmemişse, hastalık belirtisi olabilir.

Eğer kanama miktarı haftalar boyunca sürüyorsa uzman bir jinekologdan yardım alınması gerekebilir. Aynı durum menopoz dönemlerinde gerçekleştiği zamanda endişelenilmesi gereken bir durum var demektir.

Olası sebepler; rahim ağzı kanseri, rahim ağzı iltihabı, Klamidya, Ektopik (gebelik dışı), Endometrium (rahim kanseri), dalgalanan hormon düzeyleri, Belsoğukluğu, az çalışan tiroid bezlerinden kaynaklanan, ağır adet kanaması ve diğer nedenler olarak sayılabilir.

Elmadağ Vajinal Kanamalar – Kanama Belirtileri

Hamilelikte oluşan vajinal kanamalar normal değildir ve derhal doktora başvurulması gerekir. Elmadağ vajinal kanamalar ani bir şekilde meydana geliyorsa, yine aynı şekilde önlem alınması gerekir.

Ergenlik dönemine henüz girmeyen genç kızlarda görülen vajinal kanamalar mutlaka araştırılmalıdır.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda hafif kanamalar görülebilir. Bu durum normaldir. Menopoz dönemlerinden sonra hormon tedavisi almayan kadınlarda düzensiz olarak kanama durumları görülebilir. Bu durumda doktora başvurmak gerekir.

Elmadağ vajinal kanamalar

Elmadağ vajinal kanamalar

Cinsel birleşmelerde kızlık zarı yırtılmasından dolayı küçük miktarlarda kanama görülebilir. Bunun dışında kızlık zarının yırtılmadığı ve vajina duvarının tahrişinden meydana gelen kanamalarda görülebilir.

Cinsel birleşmede ön sevişme olmadan yaşanan kanamalar tehlikelidir ve genelde nedeni kızlık zarının yapısıdır. Aşırı kanama miktarı zarın yapısına göre değişkenlik gösterir. Bazı kadınlarda iki litre kadar kan kaybı yaşanabilir. Genelde acilde müdahale yapılır ve küçük operasyonlarla kanama durdurulur.

Kaza sonucu vajen bölgesine gelen darbelerden dolayı da kanama yaşanabilir. Bu durum kızlık zarının yırtılmasına işaret edebileceği gibi, vajina duvarında meydana gelen hasardan kaynaklık bir kanama da olabilir. Durumun tespiti için uzman bir jinekologdan yardım alınmalıdır.

Yukarıda sayılan sebepler dışında normal olmayan kanama durumları görülmez.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *