Geçici Kızlık Zarı Dikimi

geçici kızlık zarı dikimi ve tamiriKızlık zarı tamirinde uygulanan birkaç yöntem vardır. Bunlar arasında en sık tercih edilen geçici kızlık zarı dikimi kolay, acısız ve hızlı olanıdır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi ne Zaman Yapılır

Bu yöntem genellikle evliliğe bir hafta kala yaptırılır. Kişinin daha öncesinden yırtılan kızlık zarından arta kalan dokuların, birleştirilmesi ile uygulanır.

Uygulama acısız bir şekilde yapılır. Geçici kızlık zarı dikiminde vücut ile uyumlu ve görünmeyen dikiş iplikleri kullanılır. Vajina girişinde bulunan kızlık zarı dokuları, iki taraftan birleştirilerek, vajina girişinin eski haline dönmesi sağlanır.

Geçici kızlık zarı dikimi işlemden en fazla 1 hafta sonra cinsel birleşme yaşanmalıdır. Aksi takdirde dikilen yerin bozulması ve yeniden kanama oluşmaması ihtimalleri vardır. Uygulama kısa bir sürede tamamlanır ve lokal anestezi işlemi ile yapılır. Bazı durumlarda ameliyat sonrasında, ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçları kullanmak gerekebilir. Bu ilaçların kullanımı, uzman jinekolog tarafından tavsiye edilir.

Geçici Kızlık zarı dikimi işleminden sonra vajina bölgesinde gerginlik oluşturacak işlemlerden kaçınılması gerekir. Ayrıca bağırsaklar yumuşak tutulmalı mümkünse bağırsaklarda sorun teşkil etmeyecek besinler tüketilmelidir. Kabızlık geçici kızlık zarı tamirinin en büyük düşmanlarından bir tanesidir.

Uzun süre ayakta durulmaması ve cinsel bölgenin kuru tutulması önemlidir.

Bazı durumlarda genel anestezi altında bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu gibi durumlarda altı saat öncesinden aç ve susuz gelinmesi önemlidir.

Geçici kızlık zarı tamiri işlemleri; kadın doğum uzmanları ya da plastik cerrahlar tarafından, hastanede ya da klinik ortamında yapılabilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kızlık zarı dikimi işleminin ilk haftaları, kişi tarafından önemlidir. Bu sürelerde, bazı ilaçlar uzman jinekolog tarafından hastaya verilebilir.

İlk haftalarda belirli aralıklara pansumana gelinmesi gerekebilir. Birçok durumda kişiye nasıl pansuman yapılacağı öğretilir ve kişi evde bu işlemi yapabilir.

İlk haftalarda deniz ya da havuza girilmemeli, ağır spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır. Ayrıca vajina bölgesinde travma oluşturabilecek hareketlerden de kaçınmak gerekir. Bir hafta sonunda kontrollere gelinmeli ve işlem ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı, kontrol ettirilmelidir.

Geçici kızlık zarı dikimi işleminden sonra kişi günlük hayatına dönebilir. Ancak bacakların aşırı açılmaması ya da vajinanın gerilmemesi gerekir. Bazı durumlarda tamir işleminden sonra bir hafta boyunca hafif kanamalar olabilir. Ayrıca hafif ağrı ve sızı hissedilebilir. Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurulması gerekir.

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de kızlık zarı tamiri işleminin anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Tamir işlemi kesinlikle anlaşılamaz. Ancak uzman jinekolog kontrollerinde anlaşılabilecek bir durumdur.