kızlık zarının bozulduğunu nasıl anlarız

Kızlık zarının bozulduğu nun anlaşılma durumu, en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Genelde bayanların çoğu, ayna yardımı ile kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamaya çalışıyorlar. Ancak bu yöntem işe yaramıyor. Kızlık zarı bozulması  net anlaşılan bir durum değildir. Sebebi ise jinekolog muayenesinin gerekli olmasıdır. Yani kişiler tek başlarına bu durumu anlayamazlar.

Kızlık zarının bozulma sebepleri farklıdır. Ancak çoğu zaman cinsel birleşme sırasında bozulur. Kızlık zarının bozulduğu bazı durumlarda ise bayanların mastürbasyon sırasında farkında olmadan vajina içine baskı uygulaması, kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Kızlık zarı yırtıldığında normalde ağrı ve acı hissedilmez. Bu nedenden dolayı, Kızlık zarı bozulması anlaşılamayabilir.

Kızlık Zarının Bozulma Belirtileri Olabilir mi?

Her ne kadar kişiler kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlayamasalar da, bazı belirtiler zarın esnediğinin işareti olabilir. Bazı kişilerin zar yapısı normalden kalındır ve cinsel birleşme sırasında aşırı ağrı ve acı hissedilirse, zarın bozulma ihtimali olabilir.

Bazı durumlarda mastürbasyon sırasında hafif bir kanama geliyorsa bu durum zarın esnediğine işaret olabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak ilk şey, uzman bir jinekologdan yardım almak olacaktır. Zarın esneyip esnemediği ancak, uzman bir jinekolog muayenesinden sonra kesinlik kazanabilir.

Bazı durumlarda cinsel birleşme sırasında ya da mastürbasyon sırasında, vajina girişinde yanma durumları, kızlık zarının bozulma belirtileri arasında yer alabilir. Kasık ağrısı ve çekilme hisleri de zarın esnediğinin belirtileri arasında yer alabilir.

Kızlık zarının esnediğinin en büyük belirtileri; cinsel birleşme, vajina bölgesine gelen sert darbeler, travmalar, mastürbasyon olarak sıralanabilir. Bu durumlardan herhangi birisinde zar yırtılmamış olsa bile büyük bir ihtimalle yırtılmış saymak gerekebilir.

Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığının kesin olarak anlaşılması, uzman bir jinekolog muayenesinden sonra net bir şekilde anlaşılabilir.

Bazı kızlık zarı türleri esnek yapıda olduğu için yırtılıp yırtılmadığı anlaşılamayabilir. Genel olarak esnek yapıda olan kızlık zarlarında, yırtılma nadir görülür.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı kalın bir yapıdadır ve ilk cinsel birleşme sırasında yırtılmayabilir. Ancak bu süreçte çok acı ve ağrı olabilir. Bu şekilde zar yapısına sahip olan kadınların birçoğunda, vajinismus hastalığı baş gösterir.