Op. Dr. Esra Demir Yüzer

Kızlık Zarı Nedir?

Latince adı ile HYMEN (Himen) Yunan mitolojisinden dilimize gelme bir kavramdır. Özellikle dini inançların baskın olduğu toplumlarda, cinsel ilişkinin iyi geçip geçmediğinin kriteri olarak görülür.

Birçok toplumda adeta bekaretin sembolü olarak kullanılan Himen’de bilinen birçok yanlış ve bilinmeyen birçok konu bulunur.

Kızlık zarının fizyolojik fonksiyonu hala cevaplanamamış sorulardan bir tanesidir. Bazı araştırmacıların görüşlerine göre kızlık zarı, yabancı cisimlerin vajina içine girmesini engelleyen bir yapıya sahiptir.

Himen vajinayı oluşturan ve “mukoza” adı verilen dokunun devamı niteliğindedir. Himen vajina girişinde bulunan doku kıvrımı olarak tanımlanır. Vajinanın girişinde yaklaşık olarak 1–1,5 cm içeridedir ve vajinanın küçük dudaklarına bağlı olarak bulunur.

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de “cinsel ilişkide kızlık zarı nasıl bozulur?” sorusudur. Bu soru aslında taşıdığı anlam itibari ile oldukça önemlidir. Çünkü kızlık zarının yapısının bilinmemesinden kaynaklı; boşanmalar, cinayetler ve diğer olumsuz durumlar görülür.

Himen bazı kişilerde doğuştan olmayabilir. Bazı kişilerde ise çok ince yapıda olabilir ve hiç kanamaya bilir. Bazı kadınlarda ise oldukça kalındır ve cinsel birleşmeye engel bir durum teşkil edebilir.

Genellikle küçük yaşlarda oldukça kalın bir yapıya sahip olduğundan östrojen hormonunun etkisi ile hormonun salgılanma düzeyine bağlı olarak esnek bir hale gelir.

Bazı durumlarda kızlık zarının ortasında bulunan delik aralıklı ya da geniş bir yapıda olabilir. Penis bu aralıktan küçükse kızlık zarı bozulmayabilir. Vajina girişinde kızlık zarının ortasında bulunan bu delik, kızlık zarının yapısının belirlenmesinde kullanılır.

KIZLIK ZARI OPERASYONLARI

Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık Zarı Onarımı

Operasyon son derece ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Günlük yaşamı etkilemez. Birçok kişinin tercih ettiği operasyonlardandır. Kızlık zarı onarımı 72 saatlik bir süre dilimi içerisinde yapılır. Bu süre geçtikten sonra onarım yapılamaz. Bu süreden sonra zar dokusu özelliğini kaybeder.

Hymenektomi nedir

Hymenektomi

Kızlık zarının çıkarılması işlemidir. Kızlık zarı alınmadığı zaman “vajinismus” sorununa yol açabilir. Son derece basit operasyonlardır ve çok kısa bir sürede tamamlanır. Bazı kızlık zarı türleri cinsel birleşmeye engel olacak bir yapıdadır. Kızlık zarının alınması ile birlikte sorun ortadan kalkar.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Evliliklerden 1 hafta öncesine kadar tercih edilen operasyonlardan bir tanesidir. Operasyonlar oldukça kısa bir sürede yapılır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Kanama garantili olarak yapılır ve günlük etkinlikleri etkilemez.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Uzun vadede evlilik ve birliktelik düşünenlerin en çok tercih ettiği operasyonlardan biridir. Ağrı ve sızı olmadan çok kısa sürede tamamlanır. Günlük yaşantıya hiçbir şekilde engel değildir. Kesin çözümdür ve uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir.

Sorunlarınız hakkında merak ettikleriniz mi var?

Aklınıza takılan soruları ilk olarak Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan bakmalısınız.

Merak ettikleriniz halen devam ediyor ise,

0850 303 7 333 telefondan bizlere ulaşarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

ADRESİMİZ