Kızlık zarı ve ilk gece kanama olmaması

Her kadında tıpkı parmak izlerinin farklı olması gibi farklı yapıda kızlık zarı bulunur. Nadirde olsa kızlık zarı doğuştan olmayabilir. Bu gibi durumlarda bir çok kadında ilk gece kanama olmaması normaldir.

Kızlık Zarı Türleri

Yuvarlak Kızlık zarı türleri zar dokusunun ortasındaki deliğin yuvarlak biçimde olması durumudur. En çok rastlanılan kızlık zarı türü budur. Cinsel ilişki sırasında kolayca yırtılır ve kanama türü normaldir.

Ara bölmeli kızlık zarı tipinde cinsel ilişki ağrılı ve zor geçer. Bu tip yapıya sahip olan kızlık zarı genelde küçük bir operasyonla alınır veya delik genişletilir. Bu yapıya sahip olan kadınlarda genel olarak vajinismus hastalığı belirtileri görülebilir.

Yarım ara bölmeli tipte kızlık zarına ise nadir rastlanır. Cinsel birleşmede bir sorun teşkil etmez. Bu yapıdaki kızlık zarlarına herhangi bir operasyon yapılmasına gerek yoktur.

Yarım ay şeklinde bulunan kızlık zarı türlerinde, cinsel ilişki zor ve ağrılı geçebilir. Bu türde bulunan kızlık zarında da vajinismus problemi oluşabilir. Genel olarak bu tipteki kızlık zarları operasyonla çıkarılır. Bazı durumlarda ise genişletme işlemi yapılır. Bu kızlık zarı türünde de ilk gece kanama olmaması normaldir.

Elek şeklinde bulunan Kızlık zarı türleri üzerinde çok sayıda delik bulunur. Birçok durumda bu yapıya sahip olan kızlık zarı türünde cinsel ilişki imkansız bir hal alır. Nadir olarak görülen durumlardan bir tanesidir. Elek şeklinde kızlık zarı bulunan kişilerde ilk gece kanama olmaması görülebilmektedir.

Dentiküler tipinde kızlık zarında ise zar deliğinin görünümü ilginçtir ve nadir olarak görünür.

Fimbrial türde kızlık zarında, vajinanın girişten sonraki kısmı olan follop tüpünün son bölümüne “Fimbrial” adı verilir. Kızlık zarı şekli bu yapıda olduğu için bu ismi alır. Cinsel birleşmeye engel bir durum teşkil etmez.

Dudak şeklinde kızlık zarı nadir olarak görülen zar türlerinden bir tanesidir. Cinsel birleşmeye engel değildir.

Deliksiz kızlık zarı patolojik olarak nadir olarak görülen bir durumdur. Bu sebepten dolayı 12–13 yaşları arasında adet görememe ve çeşitli sancılar olarak kendisini gösterir. Kasık ağrısı ya da aşırı sancı gibi durumlarda derhal uzman bir jinekologdan yardım alınması gerekir.

Kızlık Zarının Çeşitli Olması Problem midir?

Kızlık zarı türlerinin fazla olması ve her kişide farklı özellikler sergilemesi tıbbi açıdan normal bir durumdur. Bu durum tıpkı her insanın parmak izinin farklı olması gibi bir şeydir.

Ancak bazı kadınlarda esnek yapıda olan kızlık zarı ve kızlık zarının olmaması gibi durumlar tıbbi açıdan normal olarak tanımlanmaz. Zar deliğinin olmaması durumu da bu kategoride değerlendirilebilir.

Genel olarak ilk gecede kanama olmaması, kızlık zarının olmayışı ya da çok esnek yapıda olmasına bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda ise kişinin yaşadığı kaza sonucunda kızlık zarının yırtılması ilk gecede kanama olmamasına yol açar.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *