Kızlık Zarı TürleriKızlık Zarı Türleri

Mukozal bir zar yapısına sahip olan kızlık zarının farklı türleri var ve bu türler kişinin anatomik yapısına göre değişkenlik gösteriyor. Kızlık zarı türleri arasında en çok rastlanan tür genelde yuvarlak tiplidir.

Yapısı kişilere göre farklılık gösteren kızlık zarı tıbben anormal bir durum değildir. Ancak “imperfore hymen” adı verilen “deliksiz kızlık zarı” nadiren görülen bir durumdur ve ameliyat ile açılması gerekir. Tıbben “kızlık zarı nasıl bozulmalı?” sorusunun kısmen de olsa cevabıdır. Ameliyat ile kapalı olan kızlık zarı, normal haline getirilir ve gereken açıklık verilir.

Genelde adet dönemine ulaşan genç kızlar, jinekologlarına bu tür sorunlarını bildirirler ve basit bir ameliyatla kızlık zarı kesilmek suretiyle açılır.

Yuvarlak Tipli Kızlık Zarı

Dünyada en çok rastlanan kızlık zarı şeklidir. Anüler şekil diye de tabir edilir. Vajina girişinde bulunan kızlık zarında halka şeklinde bulunur.

Ara Bölmeli Tipli Kızlık Zarı

Ara bölmeli kızlık zarı şekillerinde cinsel birleşmeli zor ve ağrılı geçer. Bu yüzden operasyonla bu şekle sahip olan kızlık zarı alınır.

Yarım Ara Bölmeli Tipli Kızlık Zarı

Nadiren karşılaşılan kızlık zarı türüdür. Cinsel ilişkiye herhangi bir etkisi yoktur.

Yarımay Şeklinde Kızlık Zarı

Yarımay şeklinde olan kızlık zarı genelde ilişkinin zor geçmesine neden olur. Bazı durumlarda vajinismus problemi de ortaya çıkabilir. Birçok durumda bu tip kızlık zarı ameliyat ile çıkarılır. Bazı durumda ise ameliyatlarda ufak çentik atılarak zarın genişletilmesi sağlanır.

Elek Şeklinde Kızlık Zarı

Bu tip kızlık zarında cinsel birleşme neredeyse imkansız gibidir. Kızlık zarının çok sayıda deliğe sahip olduğu tiptir. Nadiren görülen kızlık zarı tiplerinden bir tanesidir.

Dentiküler Tipi Kızlık Zarı

Kızlık zarının ilginç bir yapıda olduğu bir türdür. Nadir olarak görülür.

Fimbrial Tipi Kızlık Zarı

Fimbria kadınların vajinal organlarından olan follop tüpünün son kısmıdır. Fimbria şeklinde olan kızlık zarı türü Fibrial kızlık zarı olarak bilinir.

Dudak Tipi Kızlık Zarı

Çok nadir olarak karşılaşılan kızlık zarı türüdür. Kızlık zarı dudak şeklindedir ve cinsel birleşmeden herhangi bir sorun oluşturmaz.

Deliksiz Kızlık Zarı Tipi

Çok nadir olarak görülen bu durum, genç kızlarda bazı sorunların meydana gelmesine neden olur. Adet dönemi geldiğinde adet görememe, karın ağrısı ve kasık ağrısı gibi şikâyetler baş gösterir. Bu durumda zaman geçirmeden uzman bir jinekoloğa görünmek gerekir.

Bazı kişilerin sorduğu “sert kızlık zarı nasıl bozulur?” sorusuna da cevap olabilir. Tıbbi olarak “imperfore hymen” olarak adlandırılan deliksiz kızlık zarı aynı zamanda vajinismus hastalığına da sebep olabilir.

Mutlaka küçük bir operasyonla açılması gerekir, aksi takdirde “endometriosis” denilen kalıcı sorunlara yol açabilir.

Kızlık Zarının Çeşitli Olması Bir Sorun mudur?

Kızlık zarının çeşitli olması bir sorun değildir. Tıbben normal bir durumdur. Bazı jinekolojik muayenelerde daha farklı çeşitlere de rastlanır. Asıl sorun kızlık zarında delik olmamasıdır.