Kızlık zarı tamiri ülkemizde en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. İki türlü kızlık zarı tamiri yöntemi vardır. Bunlardan birincisi kalıcı kızlık zarı tamiri, ikincisi ise geçici kızlık zarı tamiridir. Günümüzde kızlık zarı tamiri ile ilgili etkili yöntemler mevcuttur. Hatta yeni uygulanan uygun durumlarda lazerle kızlık zarı dikimi yöntemi, en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Kızlık zarı dikimi amacı, ilk defa yapılacak olan cinsel birleşmede kan gelmesini sağlamak içindir.

Birçok durumda yalnızca cinsel birleşmeden değil, bazı nedenlerden dolayı da kızlık zarı bozulabilir. Bazı durumlarda kişinin yapısal özelliklerine bağlı olarak zar yapısı esnek olabilir ya da doğuştan kızlık zarı bulunmayan kişiler olabilir. Ancak bu konu toplumda oldukça hassas olduğundan dolayı, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermekte ve bazı olumsuz durumların gerçekleşmesine yol açabilecek yapıdadır.

Birçok kadın, kızlık zarı diktirme işleminden sonra öz güvenini kazanır ve psikolojik rahatlama yaşar.

Kızlık Zarı Tamiri Nasıl YapılırKızlık Zarı Tamiri Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişinin isteğine bağlı olarak yapılsa da Kızlık zarı dikimi daha çok toplumsal psikolojinin vermiş olduğu korkular ile yaptırılan bir işlemdir.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde herhangi bir şart yoktur. Flep yöntemi ile kişiler birden fazla sayıda tamir işlemini yaptırabilir. İlk cinsel ilişkinin üzerinden yıllar geçse de işlem yine de başarı ile yapılabilir.

Geçici kızlık zarı tamirinde ise durum biraz farklıdır. Bu işlemde kızlık zarından kalan bazı parçalara ihtiyaç vardır. Kalıcı kızlık zarı tamirinin aksine, geçici kızlı zarı tamirinde aradan geçen yılların ve cinsel ilişki miktarının önemi vardır.

Geçici kızlık zarı tamiri, local anestezi altında veya hasta isterse genel anestezi altında yapılabilir ve işlem 5-10 dakika kadar sürer. Cinsel birleşmeden, 1–7 gün öncesinde yaptırılması gereken bir işlemdir. İşlemden sonra kanama gerçekleşir. Yeterli zamanı olmayan kişilerde bu işlem önerilebilir.

Kalıcı kızlık zarı tamirinde ise son yıllarda tercih edilen bir yöntem uygulanır. Lazerle ve çift tabakalı Flep yöntemi ile kızlık zarı tamiri, oldukça güvenilir bir yöntemdir. Bu teknikte iki adet Flep dokusu kaldırılır, bir tanesinin iç yüzeyi diğerinin dış yüzeyi ile kapatılır. Yöntemin birçok avantajı bulunur. Flep dokusu iyileştiği zaman büzülme ya da yer değiştirme yapmaz. İçeriden ve dışarıdan koruma sağlar. Çift tabakalı olarak uygulanan bu yöntemde ikinci Flep, bir tür sigorta görevi görür.