Kızlık Zarı Nerededir

Bir çok kişinin merak ettiği konulardan birisi olan Kızlık Zarı Nerededir? sorusuna en güzel cevap; Kızlık zarı vajina girişinden 1–2 cm içeride yer alır. Aslında tam olarak zar demek doğru değildir. Mukoza yapısında zara benzeyen bir yapısı vardır. Vajina iç dudakları ve devamı şeklindedir. Rengi vajina dokuları ile aynıdır. Kalın, ince ve esnek bir yapıda bulunabilir. Kişiden kişiye özellikleri değişen bir yapıdadır. Kızlık zar patlaması, cinsel ilişki sırasında gerçekleşir.

Bazı durumlarda ise kişinin parmağını vajinaya sokması sırasında, kızlık zarı patlaması gerçekleşebilir.

Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Vajina girişi çoğunlukla dairesel yapıdadır. Kızlık zarı da bu girişte bulunan ve girişi sınırlayan bir yapıda bulunur. Kızlık zarı yapısı kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için vajina girişini şekillendiren daire dışında da bir yapıya sahiptir.

Yapısında incel kılcal damarlar bulunur ve çoğunlukla yırtıldığı zaman kanama oranı düşük olur. Ancak bazı kızlık zarı yapısı kalın olduğu için cinsel ilişki sırasında zorlanmalar gerçekleşebilir ve aşırı kanama meydana gelebilir.

Birçok kişi kızlık zarının derinlerde olduğunu düşünür ve tam bir cinsel birleşme olmadan yırtılmayacağı fikri hâkimdir. Oysa kızlık zarı, vajinanın 1–2 cm gerisindedir ve bazı durumlarda sürtünmeden bile yırtılabilir.

Kızlık zarı vajina girişini tam olarak kapatmaz ve adet kanının akmasını sağlayacak kadar açıklığa sahiptir. Bazı durumlarda septalı kızlık zarı yapısından dolayı, kızlık zarı tamiri kolay bir işlem olur. Tamir sonrasında eski görünümü bile sağlanabilir.

Birçok genç kızda kızlık zarının yapısı ve deliğin boyutları farklıdır. Bu durum tıpkı her insanın parmak izinin farklı olması gibi bir şeydir.

Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek bir yapıya sahiptir ve cinsel birleşme sırasında milimetrik yırtılmalar gerçekleşir. Bu tip kızlık zarına sahip olan kişilerde kanama miktarı da az olur. Ancak çoğu zaman bu bir sorundur da. Birçok toplumda kızlık zarının bu yapısı bilinmediğinden dolayı, yanlış anlaşılmalar olur.

Kresentrik (yarım ay ) şeklinde olan kızlık zarında ise vajina girişinin üst kısmındaki zar yapısı, alt kısımdakine göre daha incedir. Bu durumdan dolayı zar yırtılmayabilir. Nadir olarak görülen kızlık zarı yapılarından bir tanesidir.