Kızlık zarı Nasıl Yırtılır? esnemesi ya da yırtılması birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer alır. Genel olarak cinsel birleşme sırasında kızlık zarı yırtılır. Ancak cinsel birleşme sırasında kızlık zarının yırtılmadığı durumlarda söz konusudur. Kızlık zarının esnek yapıda olması zarın yırtılmaması durumlarını doğurabilir.

Bazı durumlarda vajinanın hasar görmesi ya da kişinin sert sporlar ile uğraşması “vajina zarı nasıl bozulur?” Sorusunun da cevabı olabilir. Cinsel ilişki sırasında bazı durumlarda travmalar ya da ilişkinin sert olması da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Ancak burada durum biraz daha ciddi olabilir. Çünkü ilişkide ön sevişme olmadan birleşme olması, kızlık zarında derin yırtıklar oluşmasına ve aşırı kanamasına neden olabilir.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

Bazı durumlarda kaza sonucu da kızlık zarı yırtılabilir. Bazı durumlarda ise kızlık zarı esnek bir yapıda olduğundan dolayı yırtılmayabilir. Bu tamamen kişinin vajina yapısına ve kızlık zarının yapısına bağlı bir durumdur.

Kızlık zarının yırtıldığı genel olarak cinsel birleşme sırasında yaşanan hafif bir kanama sonrasında anlaşılabilir. Bazı durumlarda kızlık zarının kalın bir yapıda olması ve cinsel birleşmenin ön sevişme olmadan yapılması, kanamanın şiddetli olmasına yol açar. Bu gibi durumlarda hemen hastaneye gidilmelidir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı esnektir ve kanama meydana gelmez. Bekaretin bozulduğunun anlaşılması için jinekolog muayenesi gerekli olabilir. Bazı durumlarda ise düzenli olarak birkaç ilişki sonrasında kanama meydana gelebilir. Bu gibi belirtiler “vajina zarı nasıl bozulur?” sorusunun cevaplarından bazıları olabilir.

Kızlık Zarı Esneme Durumlarında Acı Oluşur mu?

Genel olarak kızlık zarı esnediği zaman acı ve ağrı oluşmaz. Eğer cinsel birleşme öncesinde ön sevişme yapılmışsa ağrısız ve acısız bir esnemeden bahsedilebilir. Ancak zarın aşırı zorlanması ve anî cinsel birleşmeler, acıya ve ağrıya neden olabilir. Kızlık zarı kalın yapıda olanlarda bu durum sıklıkla yaşanır.

Kızlık zarı vajinanın 1–1,5 cm içerisinde yer alır ve ortasında yapısına göre delik bulunur. Vajina içerisine giren cisim, delikten büyükse kızlık zarı yırtılabilir. Bazı durumlarda mastürbasyon yapmak, yırtılmalara neden olabilir.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra enfeksiyon riski bulunmaz. Bazı durumlarda kızlık zarı yırtılmadan da hamile kalma durumları yaşanabilir. Bu durum genelde spermlerin üst genital bölgedeki organlara ulaşması ile yaşanabilir.

Kızlık zarının yırtılmasından sonra kanama miktarında değişkenlik söz konusudur. Yani cinsel birleşme sırasında gelen kanın, kızlık zarı yırtılmasından meydana geldiğini anlamak zor bir iştir. Bu ancak jinekolog muayenesinde anlaşılacak bir durumdur. Kızlık zarı nasıl yırtılır? konusu haricinde diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.