Kızlık Zarı Dikimi Yasal mı?

Kızlık Zarı Dikimi Yasal mıdırKızlık zarı dikiminde “Kızlık zarı muayenesi yasal mı?Sorusunda olduğu gibi Kızlık zarı dikimi yasal mı? soruları da soruluyor. Kızlık zarı dikimi yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada uygulanan bir işlemdir. Her ülkenin yasalarında farklılık vardır. Ancak dünyanın her yerinde ki buna ülkemiz de dahildir, kızlık zarı dikimi yasal bir işlemdir.

Kızlık Zarı Dikiminde Dikkat Edilecek Konular

Ancak kızlık zarı dikiminde de dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlardan bir tanesi de kişinin yazılı izninin olması gerektiğidir. Kızlık zarı dikimi talebi, sosyolojik nedenlere bağlı olarak istenir. Bu durumda bekaretin ispatı amacıyla yapılır. Bazı durumlarda ise kişinin baskıdan kurtulmasını sağlar.

Kızlık zarı dikiminde bazı durumlarda ailenin de isteği olabilir. Eğer kişi 18 yaşından küçükse ailesinin yazılı izni alınarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Burada yazılı izin istenmesinin nedeni, hekimin bu konu ile ilgili sorumluluk almamasıdır.

Diğer soru Kızlık zarı muayenesi yasal mı? Sorusudur. Kızlık zarı dikiminde olduğu gibi muayene işlemleri de yasaldır. Ancak bu işleminde bazı şartları vardır. Tıpkı kızlık zarı dikiminde alınacak yazılı izinde olduğu gibi, bu işlemde de kişinin ya da ailesinin yazılı izni gerekir.

Eğer kızlık zarı ile ilgili adli bir vaka varsa bu durumla adli tabiplik ilgilenir. Aile ya da kişi kızlık zarının durumu ile ilgili yazılı rapor isteyebilir. Bu yazılı rapor mahkemelerde delil olarak kullanılabilecek niteliktedir.

Kızlık zarı dikimi yasal mevzuatlar ya da kanun ile sınırlandırılmış değildir. Hatta birçok durumda suç işlenmesini engelleyici bir fonksiyonu vardır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde bekaret konusundaki yanlış anlaşılmalar yüzünden, töre cinayetleri işlenir ve kişi masum olduğu halde hayatına son verilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kişi eğer ergenlik yaşını tamamlamışsa, kızlık zarı muayenesi ya da dikimine kendi özgür iradesi ile karar vermesidir. Ailesi ya da arkadaşları tarafından yönlendirilmemelidir.

Kızlık zarı dikim işlemi yasal olmasına rağmen, hala bu konuda toplumda baskı ve yanlış anlaşılmalar devam ediyor. İlerleyen zamanlarda bu yanlış anlaşılmalar ve baskılar ortadan kalkacaktır.