Kızlık Zarı Dikimi Nedir

Kızlık zarı labia minus denilen küçük dudakların 1–1,5 cm gerisinde bulunan mukoza yapısında bulunan 2–2,5 mm kalınlığında bir organdır. Kızlık zarının ortasında her kişide farklı olmak üzere bir delik bulunur. Bu delik genel olarak vajinal salgıların geçişine olanak sağlar. Birçok kişi Kızlık zarı nedir? Nasıl bozulur? kızlık zarı dikimi Sorusunu sorar. Bu sorunun birçok yanıtı vardır. Çoğu zaman kızlık zarı cinsel birleşme sırasında bozulur. Bazı durumlarda ise vajinaya sert darbelerin gelmesi sonucunda da yırtıklar meydana gelebilir.

Cinsel birleşme sırasında ya da çeşitli nedenlerden dolayı kızlık zarı yırtılır ve kanama meydana gelir. Bazı kızlık zarı türlerinde ise kanama meydana gelmeyebilir.

Kızlık zarı tamiri ise yırtılan zar dokusunun tamir edilmesidir. Birkaç yöntemle yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikiminde uygulanan birkaç yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi ve en çok tercih edileni Flep yöntemidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi olarak da adlandırılan bu yöntemde, vajina dokusundan elde edilen parçalarla yeniden kızlık zarı elde edilir. Flep yöntemi, büyük yırtıklarda ya da cinsel birleşmeden 3 ay öncesinde yapılır. Bu tür tamirde kişinin kendi vajinasından alınan dokular kullanılır.

Kişi hamile kaldıktan ya da aradan uzun yıllar geçtikten sonra bile bu yöntem başarı ile yapılabilir. Flep yöntemi ile yapılan operasyonlardan sonra cinsel ilişkiye en az 2,5 ay sonra başlamak gerekir.

Geçici kızlık zarı tamiri ise çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda genel anestezi altında da yapılan bu operasyonda, yırtık oluşan kızlık zarı özel dikişler yardımı ile birbirine dikilir. Cinsel birleşmeden en az 2–3 gün öncesinde bu operasyonun yapılması gerekir. Aynı şekilde operasyondan 2–3 gün sonra da cinsel birleşme gerçekleşmelidir. Operasyondan bir hafta sonrasında yırtık tekrar açılabilir ve kanama meydana gelebilir.

Kızlık zarı dikimi daha çok sosyolojik nedenlerle gerçekleştirilen operasyonlardır. Genel olarak başarılı olan bu operasyonların tercih edilmesinin nedeni, kişilerin psikolojik ve sosyolojik baskılardan kurtulmak istemeleridir.

Bazı durumlarda vajinismus sorunu olan ya da evli çiftlerin verecekleri kararlarla da kızlık zarı operasyonları yapılabilir. Vajinismus sorunu olanlarda genellikle kızlık zarı alınır ya da kalın yapıda olan kızlık zarına açıklık işlemi uygulanır. Kızlık Zarı Dikimi Ankara İlinde Yaptığımız Uygulamalar Konusunda Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *