Kızlık zarı toplumumuzda önemli bir konu olduğundan, kızlık zarı dikimi ile de ilgili çok soru soruluyor. Kızlık zarının yapısının bilinmemesinden ya da yanlış bilinmesinden kaynaklanan olumsuz durumlardan dolayı, birçok kişi kızlık zarının bozulduğunu zannedip, onarma yoluna gidebiliyorlar. Bazı durumlarda cinsel birleşme ile değil, kızlık zarını bozan diğer etkenlerden dolayı Zar diktirme durumunda kalan birçok kadın bulunuyor.

Cinsel birleşmeden ya da travmalardan kaynaklı oluşan kızlık zarı yırtılmalarının onarılmaları mümkündür. Öncelikle uzman jinekolog muayenesi yapılır. Daha sonra yırtığın ya da esnemenin boyutu belirlenir. Çoğuz zaman kızlık zarı tamiri zor bir işlem olarak düşünülür. Ancak öyle değildir. Uzman bir jinekolog tarafından yapıldığında, son derece güvenli ve kolay bir işlem haline gelir.

kızlık zarı bozulması

Kızlık Zarı Dikimi Aşamaları Nelerdir?

Şu anda dünya genelinde yapılan iki tür kızlık zarı dikimi bulunuyor. Bunlardan birisi kalıcı kızlık zarı dikimi, ikincisi ise geçici kızlık zarı dikimi olarak uygulanır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde en bilinen yöntem Flep yöntemidir. Flep yönteminde aylar sonra ilişkiye girilse bile kanama olabilir. Bu yöntemde, kızlık zarı alanından ince bir zarın kaldırılması söz konusudur. Zar yapısından bulunan mukoza dokusu kaldırılarak vajina kanalı daraltılır ve işlem tamamlanmış olunur. Bu işlem sonrasında herhangi bir dikiş ya da yara izi kalmaz. Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi budur.

Kalıcı kızlık zarı işleminden sonra kişi, günlük yaşamına dönebilir. Cinsel ilişkiden 2–3 gün öncesinde bu işlemi yaptırmak gerekir.

 

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra

Kızlık Zarı Dikimi  işleminden sonra kişinin dikkat etmesi gereken unsurlar bulunur. İşlemden sonra kişinin ağır kaldırmaması gerekir. Mümkünse oturarak banyo yapması yararına olabilir. Ağır sporlardan ya da ağır aktivitelerden bir hafta boyunca kişinin kaçınması gerekir. Kabızlık durumlarında zar dikimi işlemi riske edilebilir. Bu yüzden kabızlık durumlarında uzman bir doktora başvurmakta yarar vardır. Ayrıca kişinin düzenli olarak birkaç hafta kontrollere gitmesi gerekebilir.

Genelde kızlık zarı dikiminden sonra kişinin partneri bu durumu fark edemez. İşlem sırasında kullanılan dikiş malzemeleri, vücut tarafından emilen özelliktedir. Kalıcı kızlık zarı tamiri, öncesinde kürtaj olan ya da doğum yapmış kişilere de uygulanabilir.

Geçici kızlık zarı dikimi ise hastanın talebi doğrultusunda ister genel anestezi isterse lokal anestezi ile uygulanabilen bir işlemdir. Genel olarak 5–10 dakika süren bir işlemdir. Burada amaç ilk cinsel birleşme sırasında kanamanın gelmesini sağlamadır. İşlemde vajina duvarları dikiş ipliği ile karşılıklı dikilir ve zar dokusu her iki taraftan birbirine yaklaştırılır. Geçici kızlık zarı dikimi işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ağrısız olarak gerçekleştirilen işlem sonrasında kişi günlük yaşantısına dönebilir.