Kızlık Zarı Dikilerek Onarılabilir Mi ?

Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve mukoza yapısına sahip olan bir dokudur. Vajina duvarı ile bitişiktir. Her kadında birbirinden farklı yapıya sahip kızlık zarı bulunur. Kızlık zarı dikilerek onarılabilir mi sorusundan önce genel olarak kızlık zarı nasıl yırtılır, onarımı yapılabilir mi?

Kızlık zarının içerisinden ince damarlar geçer. Cinsel birleşme sırasında zar yırtılır ve kanama meydana gelir. Kızlık zarının bozulmasına neden olan bazı durumlar, kadınları zor durumda bırakabilir. Vajinaya sert darbelerin alınması, vajina içerisine parmak sokulması ve bunun gibi nedenlerden dolayı, kızlık zarı bozulabilir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarının kalın olmasından dolayı, cinsel birleşme son derece ağrılı ve acılı olur. Esnek olan kızlık zarı çoğu zaman bozulmaz ve kanama meydana gelmez.

Cinsel birleşme dışındaki nedenlerden dolayı ya da çiftlerin kararı ile kızlık zarı onarımı yapılabilir. Kızlık zarı dikimi için gereken şartlar oldukça basittir. Kişinin ya da ailesinin yazılı izni gerekir.

İki türlü kızlık zarı dikimi operasyonu yapılır. Geçici ve kalıcı kızlık zarı onarımının da değişik yöntemlere ayrılmış uygulamaları vardır. Kızlık zarı onarımı çoğu zaman toplum baskısından dolayı yaptırılır.

Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

Kalıcı olan kızlık zarı tamirinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi Flep yöntemidir. Bu yöntem aynı zamanda aradan uzun bir zaman geçse bile kızlık zarının tamir edilebileceği yöntemdir. Vajina dokusundan alınan parçalar ile yeni bir zar duvarı meydana getirilir. Kişi hamile kalsa bile ya da aradan yıllar geçse bile yöntem uygulanabilir.

Geçici kızlık zarı operasyonlarında ise kişinin 3–4 gün öncesinden doktora başvurması gerekir. Yalnızca evlilik öncesinde yaptırılan operasyonlardan bir tanesidir. Bu operasyonda kızlık zarının her iki tarafı dikilerek birleştirilir. Geçici kızlık zarı onarımı süresi bir hafta kadardır. Bu süre içerisinde yırtılmalar meydana gelebilir.

Kızlık zarı onarımında kullanılan teknikler ve yöntemler günümüzde başarı ile uygulanabilir. Yeni çıkan bir yöntemde lazer ile kızlık zarı dikimidir. Bu yöntem Flep yöntemi ile birlikte uygulanır. Kalıcı kızlık zarı onarımı lazer ve Flep yönteminin birleşimi ile kişinin daha kısa sürede iyileşebilmesini sağlar. Ayrıca operasyondan sonra, sızıntı şeklinde gelen kanama miktarı da daha az olur. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere, kızlık zarı dikilerek onarılabilir mi sorusunu cevapladık. Diğer yazılarımızda Geçici kızlık zarı dikimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *