kızlık zarı bozulması

Kızlık zarı bozulması ya da patlaması, birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Merak edilmesinin nedenlerinden bir tanesi de, toplumumuzda kızlık zarı bozulması hakkında yanlış bilgilerin çok olmasıdır diyebiliriz. Kızlık zarının bozulmasının anlaşılmasından önce, kızlık zarının yapısının iyi anlaşılması gereklidir.

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Sorusunun birden çok yanıtı vardır. Yanıtlar, kızlık zarının yapısına göre değişkenlik gösterir. Kızlık zarı ortası delik olan ve vajina ile bir bütün oluşturan yapıdadır. Bir tür vajina girişine yerleştirilmiş membran gibi düşünülebilir.  Halk arasında kullanılan; kızlık zarının yırtılması, patlaması ya da bozulması gibi ifadeler aslında yanlıştır. Doğrusu, kızlık zarının esnemesi olarak düzeltilebilir.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Sorusunun birçok cevabı ve nedenleri bulunuyor. Vajina içerisine yabancı cisim sokulması, mastürbasyon sırasında, düşme ya da çarpma sonucunda, vajinaya gelen sert darbeler ve cinsel birleşme kızlık zarının esnemesine yani yırtılmasına neden olur.

Kızlık zarının esnemesi ile birlikte zarın yapısına göre kanama meydana gelir. Kanama normal bir kızlık zarında birkaç damla ile sınırlı kalır. Eğer zar yapısı kalın ve girintili ise kanama çok olur. Esnek yapıya sahip olan kızlık zarında ise kanama yok denecek kadar azdır, hatta kızlık zarı bozulmayabilir. Bu durumda olanlar hala bakire sayılabilir.

Tabana kadar oluşan yırtıklarda, bekaret bozulur ve derin yırtıklar oluşur. Kızlık zarının zedelenme durumlarında ise çentik adı verilen hasarlar meydana gelir. Çentik oluşması, bekaretin hala devam ettiğinin göstergesidir. Dışarıdan bu durum asla anlaşılamaz. Uzman bir jinekoloğun yapacağı bekaret testi ile ancak bu durum anlaşılabilir.

Kızlık zarı bir kere esnedikten sonra ikinci ilişki sırasında bir daha kanama meydana gelmez. Kızlık zarının önemi daha çok sosyal boyutlardadır. Anatomik yapısı kişiden kişiye değişir. Birçok toplumda bekaretin sembolü haline getirilen kızlık zarı, yapı ve işlev olarak birçok kişinin bilmediği özelliklere sahiptir.

Kızlık zarı bozulması yalnızca sürtünme yolu ile gerçekleşmez. Vajina yüzeyinden yapılan masajlar ile de bozulmaz. Birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi de havuz ya da deniz aktivitelerinde, kızlık zarının bozulup bozulmayacağı konusudur. Havuz ya da denize girme esnasında kızlık zarı bozulmaz.

Bazı durumlarda vajina içine parmak sokulduğunda yaşanan orgazmdan dolayı hafif bir kanama durumu meydana gelebilir. Bu durum kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez. Kesin bilgi için muayene şarttır.