Hymenenektomi NedirKızlık zarı çıkarılması işlemi, jinekologlar ve kadın doğum uzmanları tarafından çok sık yapılan operasyonlardan bir tanesidir. Kızlık zarı çıkarılması, anatomik nedenlere bağlı olarak ve en önemlisi vajinismus hastalığı olan kadınlarda daha sık yapılır.

Cinsel ilişkiye giremeyen bayanların en büyük sorunlardan bir tanesi vajinismus sorunudur. Genelde bu bayanların kızlık zarı yapısı kalın ve sert kenarlıdır. Kızlık zarının yapısından dolayı cinsel birleşme sırasında zorlanma olur. Çoğu durumda ise cinsel birleşme aşırı ağrı ve acı nedeniyle gerçekleşmez.

Kızlık zarı türlerinden olan yarım ay şeklinde kızlık zarı veya ara bölmeli kızlık zarı türlerinde de cinsel birleşme meydana gelemeyebilir. Ayrıca elek şekline sahip kızlık zarında da aynı sorunlar meydana gelebilir. Bu tür kızlık zarına sahip olan bayanlarda, cinsel birleşme son derece ağrılı ve acılı geçer.

Evliliklerde bu tür sorunların ortadan kaldırılması, 10–15 dakika süren küçük operasyonlarla çözülebilir. Operasyon sonrasında ise cinsel birleşme sağlıklı bir şekilde olabilir.

Tıp dilinde “hymenektomy operasyonu” olarak bilinir. Bir anlamda bekaret cerrahi bir yolla bozulur ve kızlık zarı tamamen alınır.

Bu tür operasyonların vajinismus hastalarına doğrudan uygulanmaması gerekir. Vajinismus hastalığı çoğunlukla psikolojik bir sorundur ve öncelikle uzman bir jinekologun, hastalığı tedavi etmesi gerekir. Tedavi işleminden sonra kızlık zarı çıkarılması gerçekleştirilebilir.

Bu tür operasyonlarda genellikle kısa bir muayene yapılır. Muayenede amaç kızlık zarının türünün belirlenmesi ve operasyonun bu duruma göre şekillendirilmesidir.

Kızlık zarının kesilmesi işlemi ise çıkarılma işleminden farklı olarak, kızlık zarının kesilerek genişletilmesi işlemidir. Hymenotomy işlemi yalnızca birkaç saniye süren bir işlemdir. Operasyondan sonra birkaç gün kanama olabilir.

Kızlık Zarı Çıkartıldıktan Sonra

İşlem sırasında hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılabilir. Genel olarak lokal anestezi uygulanarak yapılan bir işlemdir. 10–15 dakika gibi kısa bir sürede bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Eğer hastaya genel anestezi yapılacaksa hasta 6 saat öncesinden bir şey yememeli ve içmemelidir. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez.

Operasyondan sonra kişi bir gün sonra, günlük aktivitelerine dönebilir. Ameliyat işlemi tamamlandığında dikiş atılır ve bu dikişler 15 gün sonra kendiliğinden kaybolur.

Karbondioksit lazer işlemi ile de kızlık zarı çıkarılma ameliyatı yapılabilir. Bu işlem dikişsiz olacağı için iyileşme süresi daha hızlıdır.

Operasyon sonrasında hafif bir ağrı ve sızı hissedilebilir. Doktorun vereceği ağrı kesiciler ile bu genelde pek sorun olmaz. Ameliyattan sonra birkaç gün sızıntı türünde kanamaların olması doğaldır.

Operasyondan bir ay sonra cinsel birleşme gerçekleşebilir. Uzman bir jinekolog tarafından işlem gerçekleştirildiğinde son derece güvenli bir ameliyattır.