Geçici Yöntem İle Kızlık Zarı Dikimi

Ülkemizde genellikle düğün öncesinde geçici yöntem ile kızlık zarı dikimi yöntemine başvurulur. Geçici kızlık zarı dikimi acil onarım adıyla da geçer. Düğünden 2–3 gün öncesinde bu işlem yapılır. Bu işlemde kızlık zarı dokuları birbirleri ile birleştirilir ve vajina döl yoluna giden giriş daraltılır. Vajina duvarında bulunan kızlık zarından kalan dokular, alt ve üst vajina duvarı tarafından birbirlerine birleştirilir ve dikilir.

Dikim için özel olarak üretilen ve insan dokusu ile uyumlu dikiş iplikleri kullanılır. Bu iplikler bir hafta sonra kendiliğinden kaybolur. Bu yüzden bir hafta içerisinde cinsel birleşme yaşanmalı ve istenen kanama elde edilmelidir.

Geçici kızlık zarı dikimi 10–15 dakika süren bir operasyondur. Operasyon sırasında genel ya da lokal anestezi işlemleri uygulanabilir. Genelde lokal anestezi uygulanır, ancak kişinin isteğine bağlı olarak genel anestezi de uygulanabilir. Bazı durumlarda uzman doktorun kararı ile de genel anestezi uygulanabilir. Genel anestezi uygulandığında ise kişinin operasyondan en az 6 saat öncesine kadar bir şey yiyip içmemesi gerekir. Bu yüzden en çok tercih edilen dikim yöntemi, geçici yöntem ile kızlık zarı dikimi dir.

Geçici Kızlık Zarı Operasyonundan Sonra Yapılması Gerekenler

Geçici yöntem ile kızlık zarı dikimi  operasyonundan sonra kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Kişi operasyon gününde aktivitelerine dönebilir. Ancak bir ya da iki saat kadar hiçbir şey yapmaması tavsiye edilir.

Ameliyat sırasında atılan dikişlerin zarar görmemesi için birkaç gün boyunca ağır aktivitelerin yapılmaması gerekir. Doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Genelde geçici kızlık zarı operasyonundan sonra kişilere, ağrı kesici ve enfeksiyon kapmasını önlemek için antibiyotikler verilebilir.

3–4 gün sonrasında ise tekrar doktora kontrole gelinmesi gerekir. Yapılacak muayeneden sonra operasyonun başarısı kesinleşmiş olur.

Ağırlık sporları, bisiklete binme, havuza ya da deniz girme gibi dikişleri zorlayabilecek aktivitelerden kaçınılması gerekir.

Geçici kızlık zarı onarımı özellikle ülkemizde en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Genelde tercih edilmesinin sosyolojik nedenleri vardır. Kızlık zarı çeşitli nedenlerden dolayı yırtılabilir. Bu durum kişinin cinsel birleşme yaşadığını göstermez. Bazı durumlarda vajinaya parmak sokulması ya da sert bir cisim girmesi sonucunda da kızlık zarı yırtılabilir.

Geçici kızlık zarı onarımı kişinin kendisine olan güveninin gelmesine ve korkularının giderilmesine yardımcı olur.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *