Flep Yöntemi İle Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Yeni oluşan tahriplerde kızlık zarının tamiri kolay bir işlemdir ve geçici kızlık zarı tamiri ile düzeltilebilir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi kalıcı sonuçları olan bir yöntemdir. Bu yöntemde, kızlık zarının uzun bir zaman önce tahrip olmasının, kaç defa cinsel ilişkiye girildiğinin, düşük ya da doğum gibi olayların gerçekleşip gerçekleşmediğinin bir önemi yoktur.

Flep yönteminde, vajina duvarından kaldırılan dokular yeni bir kızlık zarı yapımında kullanılır. İşlem sonrasında penisin vajina içinden geçmesi ile birlikte yeni yapılan zar yırtılır ve kanama gerçekleşir. Kalıcı kızlık zarı tamirinde amaç, cinsel birleşmede kanamanın sağlanmasıdır.

Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi dışarıdan asla anlaşılmaz. Ancak jinekolojik muayene sonucunda ortaya çıkabilir. Ülkemizde bazı durumlarda Flep yöntemi ile beraber vajina daraltma ameliyatları da gerçekleştirilir.

Flep Yönteminin Uygulanmasından Sonra Yapılması Gerekenler

Flep yöntemi aynı zamanda lazer teknolojisi ile de yapılabilir. Ameliyat sonrasında, ameliyatı yapan doktorun tavsiyelerine uymak gerekir. Genel olarak ameliyattan sonra kişiye ağrının ve sızının hissedilmemesi için ağrı kesiciler verilir. Aynı zamanda enfeksiyon kapma riskine karşı antibiyotik gibi ilaçlarda verilebilir. İlaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.

Operasyondan bir hafta sonra kadar uzman doktora muayeneye gidilmesi gerekir. Birçok durumda kişinin pansumanlarını uzman doktor yapar. Ancak bazı durumlarda kişiye nasıl pansuman yapılacağı gösterilebilir. Burada dikkat edilecek en önemli şey enfeksiyon riskinin oluşmasına engel olmaktır.

Flep yöntemi yaklaşık olarak 30 dakika sürer. Eğer bu işlem ile birlikte vajina daraltma ameliyatı da yapılmışsa süreye 20 dakika daha ilave etmek gerekir. Flep yöntemi uygulanırken kişiye lokal ya da genel anestezi verilebilir. Genel anestezi hastanın isteğine ya da doktorun kararına göre verilebilir. Bazı hastalarda ameliyat korkusu olabilir ve bu durumda genel anestezi yapılması gerekebilir.

Operasyondan sonra aynı gün içerisinde kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Ancak operasyonun etkilerini azaltmak için bir gün boyunca dinlenme tavsiye edilir. Operasyondan sonra kişiler bir hafta boyunca; bisiklete binme, ağır sporları yapma, ağır kaldırma gibi aktivitelerden kaçınmalıdır.

Bir hafta sonunda yapılacak olan kontrollerden sonra kişi cinsel birleşme yaşayabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *