Bekaret Raporu

Bekaret Raporu Kimler Tarafından Verilebilir? Yasal Bir işlemmidir? Bekaret kontrolü nasıl yapılmakta?

Kızlık Zarının Bekaret ile İlişkisi

Kızlık zarının esneyip esnemediği, uzman bir jinekolog tarafından yapılacak muayene sonucunda belirlenebilir. Birçok kişi ayna yardımı ile kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamaya çalışıyor. Ancak kızlık zarının yapısı farklı olduğundan dolayı, kişinin kendisinin bu durumu anlayabilmesi imkansızdır. Bazı durumda ayna yardımı ile yapılan bu işlem boşuna yapılmış olunuyor.

Vajinadan kan gelmesi, kızlık zarının bozulduğu anlamı taşımaz. Kan gelmesi durumunun çeşitli nedenleri olabilir. Adet kanaması ve bazı durumlarda rahimden gelen küçük kanamalar sıklıkla karşılaşılan durumlardandır.

Bekaret Raporu için Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

Uzman jinekologlar, gazlı bez yardımı ile vajinanın büyük dudaklarını çekerek, bekaret kontrolü yaparlar. Ancak bazı durumlarda jinekologların muayenesinde bekaret anlaşılamayabilir. Bekaretin olup olmadığının tam olarak anlaşılabilmesi için “Kolposkopik inceleme” gerekebilir. Bu işlemde; kolposkop, vajenin, rahim ağzı ve genital organlar mikroskop yardımı ile incelenir.

Bazı zarlarda bulunan doğal çentiklerde, bekaret kontrolünü zorlaştırabilir. Ancak uzman jinekologlar genelde bekaret kontrolünü başarı ile yapabilirler.

Bazı kişiler; ultrason, MR ya da Bilgisayarlı Tomografi yöntemleri ile bakire olup olmadıklarını öğrenmek isterler. Bu işlemler tek başına bir işe yaramaz. Mutlaka uzman bir jinekolog tarafından kesin teşhisin konulması gerekir.

Bekaret kontrolü için yazılı izin gerekir

Öncelikle bekaret kontrolünde kişinin yazılı izni ve rızasının olması gerekir. Eğer kişi 18 yaşından küçük ise ailesinden alınacak yazılı izin ile bu işlem gerçekleştirilir. Bekaret raporu; özel klinikler, devlet hastaneleri veya üniversite hastaneleri tarafından verilebilir. Bekaret Raporu ayrıca adli vakalarda adli tıp kurumlarınca da verilebilir.

Bekaret kontrolünden sonra oluşturulacak rapor, kadın-doğum uzmanlarınca oluşturulan kurul tarafından hazırlanır. Ayrıca adli tabip tarafından da bu rapor hazırlanabilir.

Özel kliniklerde ise bekaret sonucu uzman jinekologdan muayene bittikten sonra sözlü olarak alınabilir. Özel kliniklerde de Kızlık zarı muayene işlemleri kişinin yazılı izni ile yapılır. Eğer kişi 18 yaşından küçükse ailesinin yazılı izni alınmak zorundadır.

Devlet ve üniversite hastanelerinde olduğu gibi özel kliniklerde de izin durumu aynıdır. Adli vakalarda da yine aynı durum geçerlidir.

Kızlık zarı muayene sonucu kişinin isteğine bağlı olarak yazılı ya da sözlü olarak verilebilir. Ancak adli işlemlerde yazılı verilmesi zorunludur.